20 czerwca 2018

wyschlik grzebykorożny – szkodnik drewna

wyschlik grzebykorożny

wyschlik grzebykorożny

Wyschlik grzebykorożny – Występowanie:

Należący do rodziny kołatkowatych wyschlik grzebykorożny to szkodnik drewna rozpowszechniony w Europie, na Syberii i w Azji Mniejszej. W Polsce możemy go spotkać głównie w drewnie gatunku liściastego takiego jak dąb, olcha czy buk, ponieważ szkodnikowi odpowiada struktura tego drzewa. W przypadku braku odpowiednich warunków wyschlik może żerować na drzewie iglastym, ale nie będzie się w nim rozmnażać.

Wygląd:

Brązowe chrząszcze mają długość 3-5 mm oraz walcowate, wydłużone ciało. Na przedniej, górnej części tułowia – przedpleczu możemy zauważyć drobne ząbki. Gatunek ten cechuje się także dymorfizmem płciowym, bowiem samice posiadają czułki piłkowane, natomiast samiec czułki w kształcie grzebyków. Nogi i czułki mają kolor czerwonobrązowy.

Jaja wyschlika przypominają cienkie nitki barwy białej, na końcu są zaostrzone. Osiągają długość do około 1,5 mm. Larwy tego owada są również cienkie i nitkowate. W pierwszym stadium, tuż po wykluciu larwy nie przypominają typowego kształtu dla rodziny kołatkowatych – osiągają go dopiero po dwóch linieniach.

Ogólna charakterystyka owada:

Dorosłe osobniki pojawiają się od maja do początku sierpnia. Są aktywne w ciągu dnia, latają. Łączą się w pary na powierzchni drewna, po czym przystępują do aktu kopulacji. Samice w celu złożenia jaj tworzą w drewnie tzw. chodnik, sięgający głębokości 8-15 mm, w zależności od jego przebiegu do słojów drewna. Po przygotowaniu miejsca dla jaj samica wychodzi na zewnątrz, po czym wsuwa się ponownie tylną częścią tułowia i składa jaja pojedynczo lub w większej ilości. W tym celu może wykorzystać stare otwory wylotowe. Po złożeniu jaj samica ginie, pozostając w chodniku. Po upływie kilkunastu dni z jaj lęgną się nitkowate larwy. Drążą one w drewnie chodniki o przekroju okrągłym i średnicy do 2mm, z nieregularnym, zawiłym przebiegiem. Chodniki te są wypełnione dość szczelnie ubitą mączką drzewną oraz odchodami. W naszych warunkach klimatycznych rozwój wyschlika trwa nie mniej niż 2 lata.

Dlaczego tak istotne jest zwalczanie wyschlika grzebykorożnego?

Zasiedlanie wyłącznie drewna gatunków liściastych sprawia, iż szkody spowodowane przez wyschlika grzebykorożnego są znacznie mniejsze w skali całego kraju niż te spowodowane np. przez kołatka domowego. Warto jednak zaznaczyć, iż w poszczególnych przypadkach mogą być one bardzo dotkliwe- zwłaszcza w meblarstwie. W budynkach mieszkalnych narażone są zwłaszcza elementy wystroju wnętrz, stolarki, rzeźby ludowe, sprzęty gospodarskie. Wyschlik może także żerować na drewnie magazynowanymw warsztatach stolarskich jako surowiec.

Zwalczanie wyschlika grzebykorożnego:

Wyschlik grzebykorożny, tak jak inne szkodniki techniczne drzewa, swoim żerowanie przyczynia się do osłabienia struktury drzewa, a w efekcie do jego łamania. Aby skutecznie usunąć larwy wyschlika oraz dojrzałe chrząszcze przyda się profesjonalna pomoc specjalistów. Zwalczanie wyschlika grzebykorożnego odbywa się przeważnie w wyniku iniekcji ciśnieniowej, przy znacznym porażeniu konieczna jest fumigacja, gazowanie domu budynku.

wyschlik grzebykorożny – szkodnik drewna
5 (100%) 3 votes